Po dwóch rundach tylko jedna zawodniczka z kompletem punktów!

Druga runda za nami! Panie ponownie zaprezentowały ogromnego ducha walki oraz wiele ciekawych rozwiązań. Potwierdziły się zdania ekspertów, że partie w turnieju będą wyrównane i aby zyskać cały punkt w danej rundzie, zawodniczki muszą wykazać się swoimi umiejętnościami, bo nikt nie odda tego punktu za darmo. Dwa pojedynki zakończyły się remisem, a trzy zwycięstwem jednej ze stron.

Partia pomiędzy mistrzynią FIDE Honoratą Kucharską (MKSz Rybnik) a mistrzynią międzynarodową Anną Kubicką (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) zakończyła się remisem. Trwała ona 32 posunięcia, ale była pełna uderzeń taktycznych, a pozycja zmieniała się dynamicznie. Od początku pojedynku przewagę przestrzeni uzyskała zawodniczka reprezentująca klub z Rybnika. Ania skupiła się na ataku na skrzydle hetmańskim, by odrzucić od obrony centrum figury białych. W 17. posunięciu, czarne zdecydowały się na wzięcie pionka na e4, co nie było poprawne. Honorata wykorzystała błąd przeciwniczki i po serii wymian i zbić, otrzymała pozycję na pograniczu wygranej. Choć dla kibiców pozycja mogła się wydawać oczywista, to wymagała ona policzenia przez zawodniczki wielu wariantów, często z jedynymi możliwymi posunięciami, a topniejący czas nie ułatwiał wykonywania najlepszych posunięć. Honorata nie zauważyła wygrywających kontynuacji, a broniąca się Anna wykorzystała ten fakt – oddała pionka, by trochę poprawić swoją trudną sytuację i włączyć do gry kolejne figury. Po wymianie hetmanów powstała końcówka z pionem więcej u białych, jednak pomimo przewagi materialnej, pozycja była remisowa i w po 32. posunięciach zawodniczki zgodziły się na remis.

Po pierwszej przegranej partii, arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) odniosła bardzo ważne zwycięstwo z arcymistrzynią Joanną Majdan (WIEŻA PĘGÓW). Po debiucie powstała normalna pozycja w partii hiszpańskiej, a o tym kto będzie walczył o przewagę zależało kto pierwszy osiągnie przewagę w centrum. To czarnym udało się zagrać ruch d5 i uzyskać minimalną przewagę. Nastąpiło kilka wymian, jednak to czarne miały zdecydowanie więcej przestrzeni i figury bardziej aktywne. Grająca białymi Joanna musiała grać bardzo uważnie, by utrzymać równowagę, co nie było łatwe bo zawodniczki miały poniżej 5 minut na zegarze. Wydawało się, że arcymistrzyni reprezentująca klub z Pęgowa utrzyma pozycję i nastąpi podział punktu. Kilka niedokładności w końcówce i widmo dochodzącego pionka czarnych sprawiły, że po 38. posunięciach białe poddały się.

Ciekawą partię zagrała mistrzyni międzynarodowa Alicja Śliwicka (UKS “OPP” Toruń) z arcymistrzynią Moniką Soćko (KSz “HETMAN” Katowice). Zagrała gambit wołżański, gdzie otrzymała bardzo aktywną grę na skrzydle hetmańskim. Pomimo tego, że grająca czarnymi Alicja miała pionka mniej, jej pozycja była na tyle dobra, że nie dało się tego odczuć. Arcymistrzyni znalazła ciekawą ideę i postawiła na kontratak w centrum poprzez dojście do ruchu e5. Doszło do serii wymian, co tylko umożliwiło białym konsolidację figur, poprawę ich sytuacji i przejęcie inicjatywy. Monika miała swoje szanse na zwycięstwo, jednak Alicja powalczyła i doprowadziła do końcówki wieżowej kompletnie remisowej. Arcymistrzyni przez kilkanaście posunięć próbowała jeszcze swoich sił, jednak w tak równej pozycji już nic nie mogło się stać i zawodniczki zgodziły się na remis.

Swój drugi punkt w MOKATE Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach zdobyła arcymistrzyni Klaudia Kulon (LKS “Wrzos” Międzyborów), wygrywając z debiutantką, mistrzynią międzynarodową Julią Antolak (GKSz “Solny” Grzybowo). W 11. posunięciu czarne zagrały dosyć niedokładnie. Po kilku kolejnych ruchach pozycja się otworzyła i białe otrzymały przyjemniejszą grę. Klaudia bardzo szybko ruszyła do ataku, przerzucając swoją wieżę z a1 na h5. Grająca czarnymi Julia dobrze się broniła i niewiele brakowało by to ona przejęła inicjatywę w partii. W pewnym momencie arcymistrzyni nie miała możliwości kontynuacji swojego ataku na skrzydle królewskim. Kolejne niedokładności Julii w partii sprawiły, że te możliwości jednak się pojawiły, a Klaudia, jako zawodniczka atakująca bezbłędnie, wykorzystała to. Z ruchu na ruch poprawiała swoją pozycję. Po przeprowadzonym ataku i serii wymian powstała końcówka z przewagą dwóch pionów u Klaudii. Realizacja tej pozycji pozycji to była formalność i arcymistrzyni zainkasowała drugi punkt w turnieju.

Najdłuższą partią drugiej rundy była ta rozgrywana pomiędzy mistrzynią FIDE Patrycją Waszczuk (MUKS “Gambit” Międzyrzec Podlaski) z arcymistrzynią Kariną Cyfką (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Patrycja, po wspaniałym zwycięstwie z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką, w kolejnym pojedynku ponowie grała z jednym z filarów kobiecej drużyny narodowej. W partii szybko wymieniono hetmany oraz po dwie figury lekkie i powstała zdecydowanie bardziej perspektywiczna pozycja dla czarnych. Choć oceniano, że pozycja jest mniej więcej równa z małą przewagą czarnych, to białe musiały być bardziej dokładne by tą równowagę utrzymać. Zawodniczki manewrowały przez większą część partii i kilkakrotnie wydawało się już, że powtórzą posunięcia i podpiszą remis. Jednak to są Mistrzostwa Polski i liczy się każdy punkt. Mając zdecydowanie przyjemniejszą pozycję, Karina walczyła i szukała swojej drogi do zwycięstwa. Wykorzystała swoje doświadczenie. Grając ostatnich kilkanaście ruchów w partii poniżej minuty, Patrycja podstawiła figurę i poddała partię, a Karina odniosła ważne zwycięstwo.

Druga runda ponownie przyniosła wiele emocji. Po dwóch rundach liderką z kompletem punktów jest arcymistrzyni Klaudia Kulon. Należy zaznaczyć, że już na tym etapie turnieju, żadna zawodniczka nie jest bez punktu, co świadczy o zaciętych pojedynkach. 6 sierpnia o godzinie 16.00 rusza runda nr 3. Zapowiada się ona bardzo ciekawie, gdyż dojdzie do pojedynku pomiędzy zeszłorocznymi medalistkami Mistrzostw Polski – arcymistrzynią Moniką Soćko i arcymistrzynią Jolantą Zawadzką. Uwaga będzie również zwrócona na pewno na partię pomiędzy dwoma innymi doświadczonymi zawodniczkami – arcymistrzynią Kariną Cyfką i arcymistrzynią Joanną Majdan.

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego codziennie od godz. 16:00 oraz do odwiedzenia sali gry w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Zdjęcia autorstwa Wojciecha Zawadzkiego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>