Emocjonujący pojedynek liderek polskiej Kadry!

Kolejna porcja ciekawych i walecznych szachów za nami.  W trzeciej rundzie trzy partie zakończyły się remisem, a dwie z nich zwycięstwem jednej ze stron. Swoją partię wygrała arcymistrzyni Klaudia Kulon (LKS “Wrzos” Międzyborów), która w rewelacyjnym stylu pokonała swoją młodszą koleżankę mistrzynię międzynarodową Alicję Śliwicką (UKS “OPP” Toruń) oraz arcymistrzyni Monika Soćko (KSz “HETMAN” Katowice), która po ponad 5-godzinnej zaciętej walce pokonała arcymistrzynię Jolantę Zawadzką (KSz Polonia Wrocław).

Pokojową partię zagrały dwie debiutantki: mistrzyni międzynarodowa Julia Antolak  (GKSz “Solny” Grzybowo) z mistrzynią FIDE Honoratą Kucharską (MKSz Rybnik). Po 16. ruchach na szachownicy powstała równa końcówka ciężkofigurowa. Zawodniczki pograły jeszcze do 30. posunięcia, po czym zgodziły się na remis. Podobny, pokojowy przebieg partii, nastąpił w pojedynku pomiędzy arcymistrzyniami Kariną Cyfką (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) i Joanną Majdan (WIEŻA PĘGÓW). Około 20. posunięciach zawodniczki zaczęły powtarzać pozycję i po 3-krotnym powtórzeniu został podpisany remis.

Punkt podzieliły również mistrzyni międzynarodowa Anna Kubicka (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) i mistrzyni FIDE Patrycja Waszczuk (MUKS “Gambit” Międzyrzec Podlaski). Ich partia była jedną  tych, gdzie się trochę działo i wynik mógł być każdy. Po debiucie grająca białymi Anna uzyskała zdecydowaną przewagę przestrzeni i wydawało się, że jej planem będzie stopniowe przygotowanie ataku na skrzydle hetmańskim. Patrycja, by nie mieć tak defensywnej pozycji, postanowiła poświęcić pionka, by pozycja się otworzyła. Najmłodsza zawodniczka turnieju uzyskała satysfakcjonujące ustawienie figur i nie dało się odczuć w tej sytuacji przewagi materialnej przeciwniczki. Dzięki temu, że pozycja na szachownicy się zmieniła, zawodniczki zagrały aktywne szachy, gdzie raz jedna, raz druga strona próbowała atakować. Ostatecznie powstała równa końcówka wieżowa i zawodniczki zgodziły się na remis.

               W spektakularny sposób wygrała swoją partię arcymistrzyni Klaudia Kulon z mistrzynią międzynarodową Alicją Śliwicką. Klaudia na początku partii, w pewnym momencie nie zagrała zbyt solidnie, jednak, żeby wykorzystać tą sytuację Alicja musiała grać bardzo dokładnie. W 16 ruchu czarnych, król Klaudii znalazł się na polu e7! Kluczowym momentem w partii było podjęcie decyzji przez grającą białymi Alicję, czy zabić skoczka na e4, czy wziąć gońca na f1. Młoda mistrzyni międzynarodowa zdecydowała się na zbicie gońca, co nie było błędem, ale jak się później okazało dawało mniej perspektyw. Arcymistrzyni wykorzystała wszystkie swojej atuty i z posunięcia na posunięcie otrzymywała przewagę w tej dosyć szalonej pozycji. Od 20 posunięcia widzowie byli świadkami fantastycznego pokazu w wykonaniu Klaudii jak realizować przewagę pozycyjną. Arcymistrzyni zainkasowała 3 punkt na swoim koncie, a partia ta została wybrana najciekawszą 3 rundy.

Najwięcej emocji sprawił pojedynek pomiędzy liderkami polskiej Kobiecej Drużyny Narodowej – arcymistrzyń Moniki Soćko i Jolanty Zawadzkiej. Partia trwała ponad 5 godzin i miała wiele zwrotów akcji. Dodatkowo, ostatnie kilkanaście posunięć w bardzo złożonej pozycji, zawodniczki grały na dużym niedoczasie. Grająca czarnymi Monika Soćko postawiła na Obronę Alechina, z której wyszła dobrze, otrzymując bardzo przyjemną pozycję. Przez większość partii, pozycja była dość wyrównana, jednak z małym plusem dla czarnych – białe by utrzymać równowagę musiały włożyć w to duży wysiłek.  Po wielu manewrach, Jola zdecydowała się ruszyć pionem od króla i otworzyła się linia g, która okazała się później dosyć istotną. Monika przez dłuższy czas nie mogła jednak znaleźć swojego planu na dalszą grę, co ułatwiło arcymistrzyni z Wrocławia systematyczne przejmowanie inicjatywy. W pewnym momencie wydawało się, że zawodniczki zaczną powtarzać posunięcia i zgodzą się na remis. Zwyciężyła jednak waleczność. Zawodniczki wykonały już ponad 50 ruchów, a pozycja była bardzo złożona i planów gry dla obu Pań wiele – eksperci w studio stwierdzili, że ta partia może zakończyć się każdym wynikiem. Ponadto zawodniczki miały niewiele czasu na zegarze. Kluczowym punktem w partii było niepoprawne poświęcenie hetmana przez Jolantę. I choć pozycja nadal była wyrównana to jednak zdecydowanie ciężej jej się grało. W 64. posunięciu nastąpił decydujący błąd, gdzie białe podstawiły figurę. Panie zagrały jeszcze kilkanaście ruchów, jednak realizacja przewagi przez Monikę to była czysta formalność. I tak w pojedynku na szczycie zwyciężyła arcymistrzyni Monika Soćko.

Zawodniczki nie zawiodły i po raz kolejny kibice byli świadkami emocjonujących partii, ciekawych idei i szachów na wysokim poziomie. Po trzech rundach liderką jest arcymistrzyni Klaudia Kulon, która ma komplet punktów i punkt przewagi nad kolejną zawodniczką. Do tej pory w zawodach grała z młodszymi utalentowanymi koleżankami i pokazała klasę. W czwartej rundzie czeka ją ważny pojedynek z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką. Ponownie czeka nas pojedynek filarów kobiecej Kadry – tym razem arcymistrzyni Monika Soćko zmierzy się z arcymistrzynią Kariną Cyfką.

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego codziennie od godz. 16:00 oraz do odwiedzenia sali gry w Ostrowie Wielkopolskim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>