Monika Soćko

Jest aktualną Wicemistrzynią Polski. To jedna z najbardziej utytułowanych i zasłużonych polskich szachistek w historii. Jest jedyną kobieta w Polsce z męskim tytułem arcymistrza, który to zdobyła w 2008 roku. W tym samym roku osiągnęła najwyższy ranking w dotychczasowej karierze – 2505 i została pierwszą polską szachistką, która przekroczyła barierę 2500 punktów. Jest filarem kobiecej Kadry Narodowej. Z licznymi sukcesami reprezentowała Polskę na wielu międzynarodowych imprezach:
– dwanaście razy startowała na olimpiadach szachowych, z których przywiozła trzy medale. Za srebrny z Olimpiady Szachowej w Baku w 2016 roku, została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej,
– trzy razy na Drużynowych Mistrzostwach Świata,
– dziesięć razy na Drużynowych Mistrzostwach Europy (6 medali),
– dziewięć razy na Mistrzostwach Świata kobiet systemem pucharowym.
W Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet startowała 24 razy i w 18 przypadkach turniej zakończyła stając na podium, w tym 8 razy na najwyższym stopniu. W kwietniu 2018 roku zdobyła brązowy medal na Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet w szachach błyskawicznych w Tbilisi. Na początku tego roku podzieliła I miejsce w prestiżowym turnieju 10th Sharjah International Cup for Women.
Mężem Moniki jest Bartosz Soćko – czołowy polski arcymistrz, trener Kadry Narodowej mężczyzn.