MOKATE Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach rozpoczęte!

W dniu 4 sierpnia 2020 o godzinie 16 rozpoczęła się pierwsza runda MOKATE Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach. Pierwsza runda została rozegrana w Synagodze Ostrowskiej.  Dzień wcześniej odbyło się oficjalne otwarcie turnieju, na której zjawili się znakomici goście. Tego też wieczoru zostały rozlosowane numery startowe i zawodniczki poznały układ swoich gier na najbliższy tydzień.

Rozlosowane numery startowe sprawiły, że już w pierwszej rundzie, młode szachistki zagrały z doświadczonymi zawodniczkami. Partia pomiędzy mistrzynią międzynarodową Anną Kubicką (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) i arcymistrzynią Kariną Cyfką (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) zakończyła się remisem. Nie była to jednak bardzo pokojowa partia. Karina od początku grała pewnie – było widać dobre przygotowanie debiutowe do partii. Arcymistrzyni nie udało się jednak osiągnąć przewagi. Anna Kubicka dobrze się broniła i z ruchu na ruch jej pozycja wyglądała coraz lepiej. Ostatecznie uzyskała lepszą pozycję z pionkiem więcej i miała szansę walczyć o zwycięstwo z bardziej utytułowaną koleżanką. Swojej szansy nie wykorzystała i zawodniczki po 44. posunięciach zgodziły się na remis. Następna partia, która zakończyła się remisem została rozegrana pomiędzy arcymistrzynią Joanną Majdan (WIEŻA PĘGÓW) i mistrzynią międzynarodową Alicją Śliwicką (UKS “OPP” Toruń). Arcymistrzyni pokazała bardzo dobre przygotowanie debiutowe, które mogło zaskoczyć młodą zawodniczkę z Torunia. Przez całą partię Joanna miała przewagę pozycyjną, której jednak przy dobrej obronie białych nie udało się zamienić w cały punkt. Na szachownicy powstała końcówka wieżowa, gdzie zawodniczki zgodziły się na remis. Bardzo ciekawą partię rozegrała mistrzyni międzynarodowa Julia Antolak (GKSz “Solny” Grzybowo) z arcymistrzynią Moniką Soćko (KSz “HETMAN” Katowice). Julia dostała bardzo dobrą pozycję po debiucie, gdzie po jej stronie były wszelkie argumenty by powalczyć o zwycięstwo w tej partii. Przed wykonaniem 15. posunięcia wpadła w długi, 30-minutowy namysł, po którym wykonała niedokładny ruch, co wykorzystała doświadczona arcymistrzyni i to jej pozycja po kilku następnych posunięciach była zdecydowanie lepsza. W przeciągu następnych 10. ruchów doszło do serii wymian i powstała równa końcówka pionowa. Zawodniczkom udało się dorobić po hetmanie, jednak pozycja na szachownicy była remisowa i przy tej klasie zawodniczek nic już nie mogło się wydarzyć. Po 49. posunięciach zawodniczki podpisały remis.

Z dobrej strony pokazała się debiutantka, mistrzyni FIDE Honorata Kucharska (MKSz Rybnik), która grała z arcymistrzynią Klaudią Kulon (LKS “Wrzos” Międzyborów). Partia ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Klaudii, jednak nie była to partia jednostronna i arcymistrzyni musiała włożyć dużo wysiłku, by zdobyć cały punkt. Po debiucie lepszą pozycję uzyskała Mistrzyni FIDE. Trochę niedokładności w zamkniętej pozycji, która powstała sprawiło, że Klaudii udało się z czasem przejąć inicjatywę. Powstała końcówka, w której arcymistrzyni miała pionka więcej i po kilkudziesięciu kolejnych posunięciach przewagę pionka zamieniła w zwycięstwo.

Rewelacją pierwszej rundy było zwycięstwo najmłodszej zawodniczki w stawce, mistrzyni FIDE Patrycji Waszczuk (MUKS “Gambit” Międzyrzec Podlaski) z utytułowaną arcymistrzynią Jolantą Zawadzką (KSz Polonia Wrocław). Po debiucie arcymistrzyni z Wrocławia uzyskała dosyć przyjemną pozycję i nic nie wskazywało na to, co stanie się później. Utalentowana młoda szachistka z posunięcia na posunięcie otrzymywała coraz to lepszą pozycję. W tej partii grała bardzo aktywnie, znajdowała wiele ciekawych posunięć i kontynuacji – np. 26….Kf8!. Po 30. posunięciach uzyskała już znaczną przewagę pozycyjną, którą stopniowo realizowała. Patrycja zagrała bez kompleksów i pewnie  wygrała swoją pierwszą partię w historii Mistrzostw Polski Kobiet.

 

Pierwsza runda MOKATE Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet była bardzo ciekawa i potwierdziła tylko, że zapowiada się interesujący turniej w wykonaniu Pań. Młodsze zawodniczki postawiły się bardziej utytułowanym i doświadczonym koleżankom, co tym bardziej zachęca do śledzenia turniejowych zmagań.

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego codziennie od godz. 16:00 oraz do odwiedzenia sali gry w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Zdjęcia autorstwa Wojciecha Zawadzkiego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>